Kancelársky stôl a stolička

Za kancelárskym stolom strávime väčšinu pracovného času

Všetci tí, ktorí pracujú v kancelárií vedia, aké to je sedieť takmer celú pracovnú dobu na jednom mieste za jedným stolom. To, že si odskočíte na WC, na obed, na kávu alebo do vedľajšej kancelárie na prestávku ku kolegom sa neráta. Mnohokrát si nikto ani neuvedomuje, aký podstatný je počas pracovného dňa kancelársky stôl. Trávite pri ňom väčšinu dňa a využívate ho na všetky pracovné úlohy. Na kancelárskom stole máte položený počítač, s ktorým pracujete, všetky dokumenty a navyše pri vašom kancelárskom stole prijímate aj pracovné návštevy. Preto je na mieste sa venovať výberu dobrého kancelárskeho stola .

Kancelársky stôl „na mieru“

Kancelársky stôl a kancelárske pomôcky
Sedenie za kancelárskym stolom

V tomto prípade nejde o vyrobenie konkrétneho typu kancelárskeho stola presne na mieru, ale skôr o to vybrať si kancelársky stôl „na mieru“ pre vás. To znamená vybrať si taký typ kancelárskeho stola, ktorý vám najviac vyhovuje a najviac sa prispôsobí vašim požiadavkám. Treba určite zohľadniť, či pracujete s klasickým stolovým počítačom alebo s notebookom. Ak pracujete so stolovým počítačom, je dobré zvoliť kancelársky stôl s vysúvacou zásuvkou na klávesnicu. Ušetríte tak miesto na pracovnej doske, čo môže zefektívniť vašu prácu. Dobrým prvkom je aj nastaviteľná pracovná doska. Tá zase zabezpečí pohodlné sedenie, aby ste neskôr , pri dlhšom sedení, netrpeli bolesťami hlavy alebo chrbtice. Ak pracujete s dokumentmi, ktoré obsahujú citlivé údaje, je vhodné mať kancelársky stôl o uzamykateľnými zásuvkami. Predsa len v dnešnej dobe sa kladie veľký dôraz na ochranu osobných údajom, je dobré mať dokumenty bezpečne uložené. Netreba pri výbere kancelárskeho stola zabúdať ani na šírku pracovnej dosky. Tá sa odvíja predovšetkým od priestoru vašej kancelárie. Je však v zásade lepšie mať širšiu pracovnú dosku, ak vám to priestory a kolegovia dovoľujú. No a v neposlednom rade sa treba zamerať aj na dizajn kancelárskeho stola. Ten už treba prispôsobiť ostatnému kancelárskemu nábytku, aby nebol stôl príliš nápadný prípadne aby odtiene neboli príliš rozdielne.

Kancelársky stôl v rohu alebo radšej pod oknom?

Vaše pohodlie a pracovnú efektivitu určite ovplyvní aj to, kde je váš kancelársky stôl umiestnený.  Ak by vám dali stôl niekde na chodbu, určite by sa vám nepracovalo dobre. Kancelárske stoly bývajú rôzne, môžu byť aj rohové. Umiestnenie v kancelárií už závisí od dohody s kolegami,  od príkazu nadriadeného alebo od vašich preferencií, ak máte možnosť si vybrať. V podstate je jedno, kde máte umiestnený kancelársky stôl, podstatné je , aby vyhovoval vám , aby ste mali dostatok priestoru na výkon vašej pracovnej činnosti.