Kotol na drevo a jeho umiestnenie do pivnice

Podľa čoho vyberať kotol na drevo či iné tuhé palivo?

S prichádzajúcou jeseňou sa už mnohí z nás zamýšľajú nad tým, že onedlho začne vykurovacia sezóna. Končí obdobie prehriatych domácností a čoraz častejšie sa budeme snažiť priniesť teplo do nášho domova. Ten, kto vlastní byt, má v podstate o starosť menej, pretože v bytoch prevažuje centrálne vykurovanie a tak nemá veľmi na výber. Majitelia domov však túto záležitosť riešia pomerne často, pretože sa snažia svoje náklady na vykurovanie domu a ohrev teplej vody čo najviac zminimalizovať. Spôsobov, ako vykúriť dom, je niekoľko, no dnes sa bližšie pozrieme na kotol na drevo. V čom spočívajú jeho výhody a v čom, naopak, nevýhody? 

Nie je kotol ako kotol

Kotol na drevo a jeho cena
Drevo do kotla

Presne tak! Pri výbere kotla máte pred sebou hneď niekoľko možností. Okrem kotla na drevo si môžete vybrať tiež plynový či elektrický kotol. Každý z nich má svoje výhody i nevýhody, no ako sme už spomenuli, dnes bude v hlavnej úlohe kotol na drevo. Pokiaľ sa rozhodnete pre tento typ, ubezpečte sa, že okrem dreva je v ňom možné spaľovať aj iné tuhé palivá ako napríklad uhlie či pelety. Dnes už väčšinou dostanete kúpiť kombinovaný kotol na drevo, avšak pokiaľ je cena podozrivo nízka, ubezpečte sa, že spĺňa všetky dôležité parametre. Kotol na drevo určite nevyberajte sami, ale poraďte sa s profesionálom v danej oblasti. V opačnom prípade by sa mohlo stať, že si vyberiete kotol na drevo s poddimenzovaným alebo predimenzovaným výkonom vzhľadom na váš dom. 

V čom spočívajú hlavné výhody a nevýhody kotla na drevo?

Vykurovanie kotlom na drevo patrí jednoznačne medzi najmenej nákladné spôsoby vykurovania. Práve to je dôvod, pre ktorý ho si ho mnohí volia do svojich domácností. To, či váš kotol funguje správne, musíte overovať prostredníctvom pravidelných revízií raz za 2 roky. Takéto nariadenie stanovuje zákon. Menšou nevýhodou kotla na drevo môže byť to, že drevo je potrebné najskôr zohnať a potom niekde uskladniť. Ideálne je, ak je drevo umiestnené pod strechou a zakryté nepremokavou plachtou. Takto máte istotu, že je vaše drevo chránené a nenavlhne. Drevo je potrebné ešte pred zimou nasekať, aby ste mali neskôr o starosť menej s jeho manipuláciou.

Všetko o správnom vykurovaní domácnosti nájdete na webovej stránke http://vykurovanie24.sk/.