Kvalitná nivelizácia podlahy

Nivelizácia podlahy – spôsob ako vyrovnať akúkoľvek podlahu

Nivelizácia podlahy je pojem ktorý rieši vyrovnanie podlahy pomocou nivelizačného poteru alebo stierky. V prípade, že ste sa rozhodli rekonštruovať dom alebo byt a odstránili ste pôvodnú podlahovú krytinu, mohlo sa stať, že bola položená na nerovnej podlahe. Prípadne pri zmene dispozície interiéru môže byť podlaha nerovná. Práve v tomto prípade pomôže nivelizácia podlahy. Ak by ste nivelizáciu preskočili a rovno na nerovnú podlahu položili novú, časom – a pravdepodobne by to netrvalo dlho – by sa poškodila. Pod plávajúcu podlahu sa síce používa tenká vrstva, na ktorú sa potom podlaha ukladá ale tá by sa rýchlo pretlačila, na podlahe by vznikol hrb, prípadne by sa zlomila alebo vychodila. Takto by skončila akákoľvek podlahová krytina. Preto je mimoriadne dôležité podlahovú krytinu klásť na dokonale rovný povrch.

Čo použiť na nivelizáciu podlahy?

Nivelizácia podlahy v starom byte
Postup pri nivelizácii podlahy

V prvom rade je potrebné zvážiť aké veľké sú nerovnosti na podlahe. Ak sú nerovnosti do 30 mm, je vhodné použiť samonivelizačné stierky. V prípade, že sú nerovnosti väčšie, je potrebné stierku nanášať v niekoľkých vrstvách. Taktiež je rozdiel na aké povrchy sa samonivelizačné vrstvy vylievajú. Sadrové stierky sú určené na anhydritové nivelačné potery, cementové stierky sú vhodné na cementové aj sadrové potery. Pred samotným nanášaním nivelizácie je potrebné dokonale upraviť podlahu. Podlahu treba zbaviť všetkých nečistôt a ak by bolo možné, aj znížiť nerovnosti na minimum. Takýmto spôsobom znížite aj spotrebu stierky. Podklad musí byť okrem toho dostatočne vyzretý, suchý, bez trhlín. Je potrebné ho ošetriť penetračným náterom. Stierka je spracovateľná cca 20 – 30 minút, pri teplote 20°C. Optimálna teplota je 16 – 22°C. Zatuhnutý materiál sa nesmie riediť vodou.

Práca pre odborníkov

Nivelizácia podlahy je práca pre odborníkov. Niektoré potery sú vhodné na cementový podklad iný na sadrový, niektoré sú ideálne pre podlahové vykurovanie atď. Odborníci majú dostatočnú zručnosť pri nanášaní materiálu, aby poter nestuhol skôr ako ho stihnete roztrieť. Práca, ktorá by vám trvala pol dňa odborníci zvládnu za zlomok času. Pre viac informácií o nivelizácii, o zaslaní cenovej ponuky, o spoločnosti, ktorá má dostatočné skúsenosti a rieši túto problematiku sa dozviete po navštívení nasledujúcej internetovej stránky: https://www.majster-podlahar.sk/.