Drevorezba malebnej krajiny

Drevorezba ako moderné umenie

Žijeme v krajine plnej nádherných a rozmanitých lesov, preto sa nie je čomu čudovať, že drevorezba má na Slovensku dlhú tradíciu. Výrobky z dreva sa určite nájdu v domácnosti u každého z vás. Ide naozaj o poctivú a detailnú prácu vyžadujúcu si najmä trpezlivosť a precíznosť umelca. Drevo musí byť v dobrej kvalite a kondícii, aby sa dalo správne opracovať a aby napokon z neho vzniklo to, čo si majiteľ predstavuje. Drevené výrobky často môžeme nájsť na tradičných dedinských trhoch či jarmokoch. Je drevorezba minulosťou alebo zažíva svoj veľký návrat?

Drevorezba ako tradícia

Drevorezba pútnika
Drevorezba z mäkkého dreva

Ako sme už spomínali vyššie, drevorezba má v našej krajine veľmi dlhú tradíciu. Svedčia o tom aj mnohé historické pamiatky, akými sú napríklad oltáre, rôzne predmety v kostoloch, betlehemy a podobne. Tieto umelecké pamiatky však už môžeme zaradiť k umeleckému rezbárstvu. Prvé predmety z dreva slúžili najmä na praktické účely a ľudia si ich vyrábali od praveku. Až neskôr, v starovekom Ríme, začali ľudia vyrábať prvé drevené umelecké diela. V období gotiky sa spájalo rezbárstvo najmä s cirkevnými predmetmi. Z dreva sa vyrábali oltáre, sochy a podobne. Rezbárstvo sa neskôr začalo vyučovať aj v školách, vznikali stredoveké cechy. Námety na ornamenty umelci získavali najmä z okolitého sveta. Inšpiráciou im bol jednoduchý dedinský ľud a ich život.

Moderná drevorezba

V súčasnosti zažíva drevorezba ďalšiu slávu. Výrobky z dreva sú dnes veľmi cenené a vyhľadávané. Ak je drevo kvalitne opracované, výrobok z neho nám vydrží niekoľko desiatok, dokonca stoviek rokov. Moderní umelci a rezbári si drevo na opracovanie vyberajú veľmi starostlivo. Musí spĺňať určité požiadavky, aby sa im s drevom dobre pracovalo. Drevo by malo byť mäkšie, ale zároveň musí byť dostatočne pekné, aby sa pri vyrezávaní nerozpadlo. Medzi rezbármi je obľúbené najmä lipové, čerešňové, bukové či orechové drevo. Moderná drevorezba nás dokáže preniesť do minulosti, pomôže nám nazrieť do života našich predkov a ukázať ako žili. Rezbárstvo je skutočné umenie. Je náročné, a preto aj veľmi cenené.

Zaujímate sa o drevorezbu a chcete sa o nej dozvedieť viac? Navštívte internetovú stránku www.carodreva.sk a nechajte sa očariť krásou a jedinečnosťou dreva a výrobkov z neho.