Betonove schody salovanie s majstrami

Betónové schody šalovanie je ten najlepší spôsob pre výstavbu schodísk

Nech už plánujete výstavbu rodinného domu, chaty, alebo akejkoľvek inej nehnuteľnosti, ktorá bude mať dva alebo viac poschodí, jej súčasťou s veľkou pravdepodobnosťou bude aspoň jedno schodisko. Pokiaľ ste sa rozhodli pre čisto drevenú stavbu, v takom prípade betonove schody salovanie nebude súčasťou vašej výstavby. Vo väčšine stavieb sa však schodištia stavajú z betónu, pričom je najlepšou dostupnou metódou práve postup šalovania betónových schodov. Šalovanie, o ktorom ste mohli počuť aj pod názvom debnenie, je už dlhé roky používanou stavebnou technikou, ktorá sa stala veľmi známou. 

Ako prebieha šalovanie betónových schodov?

Betonove schody salovanie a jeho kroky
Priebeh šalovania betónových schodov

Pri šalovaní betónových schodov sa využíva debniaca konštrukcia, ktorá je nazývaná debnenie. Takáto konštrukcia je umiestnená tak, aby bol po zatuhnutí betónu dosiahnutý požadovaný tvar stavby. Po nainštalovaní debniacej konštrukcie sú do nej umiestnené vence. Vence sú kovové konštrukcie, ktoré sú využívané pri šalovaní z toho dôvodu, že pomáhajú stavbe držať si svoju pevnosť a svoj tvar. Bez použitia takýchto kovových konštrukcií by betón po istom čase začal meniť svoj tvar, steny stavby a schodištia by sa mohli začať svojvoľne posúvať, uvoľňovať a praskať, čo by časom mohlo spôsobiť znehodnotenie celej stavby. Po tom, ako sú vence umiestnené na svoje miesto, do debniacej konštrukcie sa naleje tekutý betón, ktorý sa nechá stuhnúť minimálne na dobu 24 hodín, pokiaľ je to potrebné, tak aj na viac. Akonáhle je betón dostatočne stuhnutý, debniaca konštrukcia sa môže zo stavby odstrániť, prípadne je ponechaná ako súčasť nehnuteľnosti, ak bolo použité jednorázové debnenie. 

Rôzne typy šalovania

Pri šalovaní betónových schodov je možné využiť dva druhy šalovania, respektíve debnenia. Prvým z nich je jednorázové debnenie, ktoré, ako už vyplýva aj z názvu, je možné použiť iba jeden raz. Dôvod je ten, že takéto debnenie je po dokončení výstavby ponechané ako jej súčasť. Tento typ šalovania sa zväčša využíva pri šalovaní betónových schodov, ktoré majú špecifické, nezvyčajné tvary. Naopak, viacnásobné debnenie je využívané pri šalovaní betónových schodov, ktoré majú bežné tvary. To znamená, že je možné ho využiť viackrát pri rôznych stavbách. Pokiaľ hľadáte kvalitné murárske služby, obráťte sa na odborníkov na stránke https://www.mojmurar.sk/.