Podnikatelsky plan pre začiatočníkov

Aké sú dôvody vypracovania podnikateľského plánu?

Máte nápad na nový biznis? Alebo už podnikáte, no chystáte sa svoje podnikanie rozšíriť? V oboch prípadoch sa pravdepodobne nevyhnete vypracovaniu podnikateľského plánu. Ide o dokument, ktorý vám pomôže nielen utriediť si myšlienky, ale tiež poskytne informácie o vašom budúcom podnikaní potenciálnym investorom. Podnikatelsky plan sa rozhodne neoplatí podceňovať. Vďaka nemu sa môžete vyhnúť neúspechu a pritiahnuť si do podnikania úspech. Tak sa poďte spoločne s nami pozrieť, čo by v ňom nemalo chýbať. 

Komu môže váš podnikateľský plán slúžiť?

Podnikatelsky plan vypracovaný so skúsenosťami
Kedy sa oplatí vypracovať podnikateľský plán?

Tento dokument nie je v podnikaní nutnosťou, no budete ho potrebovať vtedy, ak svoje podnikanie plánujete financovať prostredníctvom banky alebo investorov. Málokto si dnes môže dovoliť začať podnikať bez úveru a tak je sa jeho vypracovaniu v podstate nevyhnete. Podnikateľský plán bude slúžiť vám ako nástroj, ktorý vám pomôže nájsť správnu cestu v podnikaní. Okrem toho je však mimoriadne dôležitý pre ďalších ľudí a inštitúcie. Okrem vyššie spomenutých bude určite prínosný pre predstavenstvo firmy a tiež napríklad pre zamestnancov, ktorí by mali poznať cieľ spoločnosti a jeho poslanie. A tu už sa dostávame k samotnému obsahu podnikateľského plánu. Každý podnikateľ by si mal uvedomiť, že dôležitý obsah, ale i dizajn. Titulná strana by mala byť decentná a pútavá zároveň. Pomôže tak dotvoriť prvotný dojem toho, kto si ho vezme do rúk. Na titulnej strane by mali byť okrem názvu spoločnosti tiež kontaktné údaje, webová stránka a logo firmy. 

Kedy sa oplatí vytvoriť podnikateľský zámer?

Jeho tvorba by mala logicky vyplynúť z činnosti firmy. Je potrebný pri rozbiehaní podnikania, no i vtedy, keď chce firma preraziť na nové trhy, uviesť nový produkt a podobne. Niektoré firmy chcú expandovať rýchlo. Vtedy potrebujú okamžitý kapitál a preto je potrebný aj podnikateľský plán. Ďalším dôvodom môže byť hľadanie investora, ktorý pomôže naplniť firme jej dlhodobé ciele a stratégie. Podnikateľský zámer je potrebný aj vtedy, ak sa podnikateľ chystá financovať svoje podnikateľské aktivity prostredníctvom fondom alebo nenávratných pôžičiek. Ako sami vidíte, napriek tomu, že podnikateľský zámer nie je povinnosťou, v mnohých prípadoch sa mu nevyhneme. Viac sa o podnikateľskom pláne dozviete na webovej stránke https://marekstraka.com/.