Zlatá žila v tehotenstve a jej sledovanie

Zlatá žila v tehotenstve trápi až 50% žien

Počas tehotenstva prechádza každá žena viacerými zmenami. Okrem prirodzeného nárastu váhy sa môže objaviť aj zlatá žila v tehotenstve. Tento zdravotný problém sa medzi tehotnými ženami vyskytuje pomerne často. Môže za to zvýšený tlak na tráviace ústrojenstvo a tiež konečník. Hemoroidy vo všeobecnosti trápia nielen ženy, ale aj mužov. Dnes sa však bližšie pozrieme na to, ako s nimi zatočiť práve v období tehotenstva.

Čo sú hemoroidy a prečo vznikajú?

Zlatá žila v tehotenstve je nepríjemná
Vznik zlatej žily v tehotenstve

Hemoroidy sa častokrát nazývajú aj zlatá žila a tehotenstvo je jedným z rizikových faktorov ich vzniku. Ide v podstate o rozšírené žily, ktoré sa častokrát vyskytujú aj na nohách. V konečníku ich síce nie je vidieť tak ako na nohách, avšak vedia o to viac potrápiť. Žily sa v konečníku vyskytujú bežne. Problém nastáva, keď sa zduria, prípadne vystúpia. Príznakmi zlatej žily v tehotenstve je opuch, zapálenie, svrbenie, bolesť a podobne. Môžu byť malé ako zrnko kukurice, no vedia narásť oveľa viac. Problém so zlatou žilou v tehotenstve je potrebné riešiť okamžite po objavení. V tomto štádiu ešte nepredstavujú žiadny problém. Ak však problém neriešite a prerastie až do veľkého opuchu a krvácania pri vyprázdňovaní, liečba v tehotenstve už nebude taká jednoduchá. Zlatá žila v tehotenstve sa môže nachádzať na sliznici konečníka, kedy hovoríme o vnútornej zlatej žile, alebo v oblasti dolného konečníka a vtedy hovoríme o vonkajších hemoroidoch. Ako sme už spomínali, v období tehotenstva dieťa vytvára tlak na vnútorné orgány vrátane konečníka a práve to je dôvod vzniku hemoroidov v tomto období. 

Ako liečiť zlatú žilu v tehotenstve?

Hemoroidy sa spravidla po pôrode stratia samé, čiže v období tehotenstva sa zväčša odporúča iba lokálna liečba v podobne hojivých mastí. Ak však žena trpela zlatou žilou už pred tehotenstvom, je veľká pravdepodobnosť, že ju potrápia aj po pôrode. Tu je dôležité sledovať ich stav a vývoj a následne stanoviť liečbu. Vážne prípady sa riešia chirurgicky, pretože vo vážnych stavoch už lokálna liečba nezaberá. Hemoroidy sa rozhodne neoplatí podceňovať a už pri prvých príznakoch by ste mali vyhľadať lekára. Viac sa o zlatej žile v tehotenstvo môžete dozvedieť na webovej stránke https://www.proctocare.sk/.