Vykurovanie domu

Každý chce mať vo svojej domácnosti príjemné teplo a teplú vodu, keď si chce dopriať relax pod horúcou sprchou. Teplo v domácnostiach je získavané pomocou vykurovacích zariadení, ktorých je na trhu v súčasnosti hneď niekoľko. Vybrať správny vykurovací systém aj napriek širokému výberu nie je až tak jednoduché, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Aby však vykurovací systém pracoval efektívne a hospodárne, musí sa okrem samotného zariadenia skladať aj z vykurovacích komponentov.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt heating the houseHlavným komponentom vo výhrevnom systéme býva vykurovacie zariadenie, ktoré môže vystupovať napríklad v podobe plynového kotla. Okrem spomínaného vykurovacieho kotla poznáme aj elektrické kotle, plynové čerpadlá, krby či pece alebo inovačnú nadstavbu klasického plynového kotla – kondenzačný plynový kotol. Ako najlepší príklad však možno použiť práve plynový kotol. V tomto zariadení dochádza ku výhrevu vody, ktorá je následne ďalej rozvádzaná do vykurovacej sústavy. Každá miestnosť, ktorú plánujeme vykúriť, musí disponovať potrubným systémom. Vďaka potrubiam (inak nazývaným aj rúrkam) sa teplá voda distribuuje do celej vykurovacej sústavy. Najčastejšie sa vyskytujú dva typy rúrok, ktoré sa delia na dve rozvodové sústavy. Prvá privádza vyhriatú vodu do radiátorov, druhá naopak privádza vychladnutú vodu späť do kotla. Výhodou vykurovania domu pomocou vykurovacieho zariadenia v kombinácii s radiátormi je ich absolútna nezávislosť od tohto zariadenia. Ďalšou výhodou radiátorov vo vykurovacích sústavách sú aj ich nízke náklady na obstaranie a to, že v ponuke sú rozličné druhy radiátorov a je len na investorovi, pre ktorý sa rozhodne. Malým nedostatkom je však to, že v miestnosti zaberajú menší priestor.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt heating the houseĎalším, čoraz populárnejším spôsobom vykurovania domu sa stáva podlahové kúrenie. Funguje na podobnom princípe ako vykurovanie domu pomocou radiátorov. Pri svojej činnosti taktiež ohrieva vodu, ktorá je však vyhrievaná na nižšiu teplotu. Obstarávacie náklady sú o niečo vyššie v porovnaní s tými, ktoré musia byť vynaložené na obstaranie radiátorov. Vykurovanie pomocou podlahového kúrenia je však energeticky úspornejšie, teplo je šírené rovnomerne do celého priestoru a nie je zaťažované zdravie človeka až do takej miery, ako v prípade vykurovania radiátormi (radiátory víria vzduch, čo má negatívne účinky na ľudí trpiacich alergiami). Existujú viaceré druhy podlahového kúrenia, preto v prípade správneho výberu je potrebné venovať pozornosť rozličným aspektom a výber správne zvážiť.

Vykurovanie domu je nevyhnutné hlavne v tých domácnostiach, ktoré preferujú v miestnostiach udržiavať odporúčanú teplotu, ktorá predstavuje 22°C. Vykurovacia sústava by mala pracovať spoľahlivo, efektívne a hospodárne. Je to investícia na niekoľko rokov, preto by sa majitelia objektu mali poradiť s odborníkom a prekonzultovať všetky klady a zápory vybranej vykurovacej sústavy.