Voda a zaujímavé fakty o nej

Dokážeme si určite predstaviť, čo sa deje s rastlinami, ak ich dostatočne nezavlažujeme. Po určitom čase začnú vysýchať. Tento proces je však známy aj v prípade ľudského organizmu. Ak neprijímame dostatok tekutín, náš organizmus je dehydrovaný a začnú sa objavovať zdravotné problémy. Voda je po kyslíku druhou najdôležitejšou zložkou pre ľudský organizmus, bez ktorej by sme prežili sotva pár dní. Bez jedlá človek dokáže prežiť, bez vody však nie. Voda v sebe skrýva viacero zaujímavých faktov.

  1. Ľudský organizmus je z veľkej časti tvorený práve vodou. Odhaduje sa, že telo novorodenca je až zo 75% tvorené vodou, u dospelého človeka je približne 60-75% hmotnosti tela tvorené vodou. Rozdielne množstvo vody v organizme majú aj rôzne typy ľudí. Ľudia trpiaci nadváhou majú v organizme oveľa menej vody než tí chudí. Je to spôsobené tým, že tukové tkanivo v sebe skrýva iba 20 % vody, naproti tomu svalové až 75 %.
  2. Dostatočný prísun tekutín má pozitívny vplyv aj na ľudské zdravie. Pozitívny vplyv vody na ľudský organizmus je vedecky dokázaný. Voda dokáže vplývať na viaceré zdravotné problémy a obmedzenia. Trápia vás bolesti kĺbov? Ak denne vypijete približne 8 pohárov vody, od bolesti kĺbov sa vám uľaví. Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt vodaAj bezprostredne po zobudení dokáže voda váš organizmus nakopnúť. Dva poháre tejto čírej tekutiny dokážu naladiť vaše vnútorne orgány k aktivite. Ak sa chystáte jesť, skúste minimálne pol hodinu pred jedlom prijať aspoň pohár vody. Dokáže podporiť vaše trávenie. Vodu sa však neodporúča prijímať bezprostredne pred jedlom a po ňom. Ak trpíte vysokým krvným tlakom, voda dokáže aspoň z časti vyriešiť aj tento problém. Doprajte si pohár vody pred večernou sprchou. Nedostatok vody sa prejavuje aj vo forme únavy. Ak sa teda cítite unavený a malátny, čím skôr by ste si mali dopriať pohár vody. A nielen jeden, ale hneď viacero.
  3. Voda je výborným pomocníkom aj pri redukcii váhy. Snažíte sa schudnúť, ste však dlhodobo neúspešný? Za tento fakt sa môže podpísať aj nedostatočný pitný režim. Hovorí sa, že hlad je len prezlečený smäd. Tento fakt je však pravdivý. Hlad dokážeme často krát utíšiť aj príjmom tekutín. Ak máte pocit hladu, skúste najskôr vypiť pohár vody a až keď budete aj naďalej hlad pociťovať, najedzte sa. Po určitom čase zistíte, že veľa jedla skutočne nepotrebujete prijímať, pretože bol váš organizmus len nedostatočne zavlažený zvnútra.