Smart home a všetky jeho výhody

Smart home = inteligentná domácnosť = moderná domácnosť

Smart home, v preklade do slovenčiny znamená smart domácnosť, a teda úplný preklad je inteligentná domácnosť. Byť smart je v dnešnom svete in. Prečo by ste mali mať obyčajnú domácnosť, keď ju môžeme mať inteligentnú? Smart home je komplexný systém zariadení, ktoré vám dokážu zjednodušiť každodenné úlohy a automatizovať ich. A viete, čo je na tom to najlepšie? Vy nemusíte nič ovládať, skoro všetko sa deje automaticky.

Ako vlastne smart home funguje?

Aké benefity prináša smart home?
Investície do inteligentnej domácnosti sa vrátia

Systém smart domácnosti prepája všetky zariadenia v dome a umožňuje ich ovládať aj bez nášho zásahu. Princíp je potom podobný ako pri ľudskom tele. Riadiaca jednotka je ako náš mozog, kde sa všetko stretáva a odkiaľ idú všetky príkazy. Senzory sú potom ako naše vnemy. To či je v dome teplo, zima alebo či je potrebné niečo urobiť, dávajú riadiacej jednotke vedieť senzory. Medzi moduly inteligentnej domácnosti patrí napríklad vykurovanie a klimatizácia, biometrický prístup do budovy, meranie spotreby energií, regulovanie a riadenie osvetlenia, ovládanie roliet a žalúzií, distribúcia audio a video signálu v dome, automatizované otváranie a zatváranie okien, regulácia napúšťania vody do vane a jej teploty, záhradný zavlažovací systém, automatické privolanie polície, príp. záchrannej zdravotnej služby a pod.

Ako začať so smart domácnosťou?

Začať so smart home sa dá rôzne, existuje viacero spôsobov ako začať. Buď začnete pomalšie, napríklad smart zvončekom s kamerou, príp. k tomu ešte doplniť inteligentný zámok a postupom času si vybavíte vašu domácnosť viacerými smart jednotkami. Samostatné inteligentné produkty, vám budú fungovať nezávisle. Druhou možnosťou je si zabezpečíte rovno systém s centrálnou jednotkou, ktorá kontroluje a ovláda všetky spotrebiče a zariadenia, ktoré sú do nej zapojené.

Čo považujeme za najväčšie výhody smart home?

V prípade smart home ide určite o zvýšenie pohodlia a komfortu – automatizované vykonávanie určitých činností súvisiacich s chodom domácnosti, napr. automatické vysávanie v domácnosti prostredníctvom špeciálneho robotického vysávača, regulácia vnútornej teploty v obytných priestoroch, otváranie okien či napúšťanie vane sú príklady činností, o ktoré sa už obyvatelia inteligentnej domácnosti nemusia viac starať.  Dôležitým faktorom je aj úspora finančných prostriedkov a šetrenie životného prostredia – správne naplánovanie používania elektrických spotrebičov, vykurovania, klimatizácie, regulácia vody a vetrania, ako aj presné monitorovanie celkovej spotreby energií v dome môžu výraznou mierou prispieť k zníženiu plytvania so zdrojmi. Pri výhodách, ktoré smart home ponúka netreba zabúdať ani na zvýšenie bezpečnosti – ochranu svojho obydlia, môžeme realizovať na základe systému vhodne rozmiestnených kamier s nepretržitou prevádzkou, ktoré môžu snímať a zaznamenávať všetko dianie vo vnútri, ale aj v najbližšom okolí.

 Ak máte záujem dozvedieť sa viac o jednotkách inteligentného domu, príp. máte záujem o centrálnu jednotku smart home, obráťte sa prosím na https://smartmagazin.sk/.