Strešná krytina na šikmú strechu

Porovnanie strešných krytín – aká je pre vašu stavbu najlepšia?

Sú veci, pri ktorých výbere nemusíme až tak uvažovať nad tým, prečo by sme si ich mali vybrať. Do tejto kategórie ale nepatrí strešná krytina. A to z jedného jednoduchého dôvodu – predstavuje určitú investíciu do budúcna, preto od nej očakávame, že bude fungovať ako nová niekoľko desiatok rokov. Avšak čo i len menšie zaváhanie pri jej výbere sa dokáže nepríjemne podpísať na stave, v akom sa strešná krytina nachádza. Poradíme vám, ako si vybrať tú najlepšiu alternatívu!

Je sklon strechy dôležitý?

Strešná krytina rôznych tvarov a farieb
Sklon strechy ovplyvňuje výber strešnej krytiny

Na výber máme z viacerých alternatív. Strešné krytiny sa medzi sebou odlišujú nielen na základe materiálu, z akého sú zhotovené, ale napríklad aj podľa farby alebo ich vhodnosti na daný typ strechy. Dôležitým aspektom je aj sklon strechy, ktorý môže byť rôzny. Avšak aj krytiny sú rôzne a problém môže do určitej miery nastať vtedy, ak si vyberiete krytinu nesprávne k danému sklonu strechu. Pri výbere myslite na to, že každý typ strešnej krytiny má vopred od výrobcu dané to, aký je bezpečnostný sklon strechy. To znamená minimálny uhol sklonu strechy a určuje tiež aj vhodnosť samotnej strešnej krytiny na strechu. Ak si vyberiete strešnú krytinu s nižším sklonom, než pre aký je určená, môže sa stať, že budete musieť vykonať ešte dodatočné úpravy. Ak plánujete stavať rodinný dom a ste sklonom strechy obmedzený, mali by ste v prvom rade zvážiť vhodnosť vami vybranej strešnej krytiny. Odporúčame sa tiež poradiť s niekým, kto sa v tejto oblasti vyzná. Ďalším dôležitým faktorom je aj životnosť strešnej krytiny. Tá je daná materiálom, z akého je krytina zhotovená. Niektoré materiály vydržia aj 100 rokov, iné môžu mať životnosť kratšiu, napríklad do 50 rokov. Medzi krytiny, ktoré toho vydržia naozaj veľa patria napríklad keramické alebo betónové škridle. Najkrajšiu životnosť má asfalt.

Údržba strešnej krytiny je dôležitá

Je potrebné tiež myslieť aj na to, že o strešnú krytinu je dôležité sa náležite starať. Od toho, akým spôsobom sa o ňu budete musieť starať závisí hlavne to, aký typ strešnej krytiny ste si vybrali. Ak vás problematika krytín zaujíma, navštívte stránku https://krytina.sk/, kde nájdete mnoho zaujímavých informácií. Mať krásnu a kvalitnú krytinu predstavuje pre stavbu základ, doprajte teda aj vy vašej streche to najlepšie!