Zapal dasien a jeho prejavy

Nepríjemný a bolestivý zapal dasien

Vďaka dobrej zdravotnej osvete už dnes mnoho ľudí vie, že o svoje zuby sa treba starať. Že si nestačí „len“ ráno a večer umyť zuby. Všetci by sme si radi zachovali svoje zuby zdravé, čo možno najdlhšie. Tomu pomôžeme správnou hygienou, vhodnou životosprávou a pravidelnými preventívnymi prehliadkami u stomatológa. Práve ten môže odhaliť prvotné príznaky začínajúcich ťažkostí a včasnou liečbou dokáže zvrátiť možné následky. Medzi najčastejšie ochorenia zubov patrí zápal ďasien, zubný kaz a ďalšie zápalové ochorenia zubov.

Čo spôsobuje zapal dasien?

Zapal dasien u detí aj dospelých
Príčina zapalu dasien

Najčastejšou príčinou vzniku zapalu dasien je nedostatočná zubná hygiena. Nesprávnym alebo nedostatočným čistením zubov môže dôjsť k infekcii, ktorú zapríčiňujú baktérie rozmnožujúce sa v ústnej dutine. Preto je dôležité pravidelné mechanické čistenie zubov, odstraňovanie povlaku a zubného kameňa, aby sa predchádzalo množeniu baktérií spôsobujúcich zapal dasien. K správnej hygiene patrí aj čistenie medzizubných priestorov dentálnou niťou, alebo medzizubnou kefkou. Ak nemáte správne návyky a neviete ako sa starať o svoje zuby, mali by ste navštíviť dentálnu hygienu. Návštevu vám môže odporučiť váš stomatológ, ale môžete ju absolvovať aj z vlastnej iniciatívy. Dentálny hygienik skontroluje stav vašich zubov a informuje vás o možnostiach prevencie a liečby. Zo zubov odstráni povlak a usadený zubný kameň. Zároveň vás naučí ako postupovať v správnej starostlivosti o zuby v domácom prostredí.  Okrem slabej hygieny môže zapal dasien spôsobovať aj nadmerný príjem cukrov z potravy, preto je vhodné v rámci prevencie obmedzovať príjem sladkostí.

Ako sa lieči zapal dasien?

Zapal dasien býva dobre liečiteľný, pokiaľ sa však včas odhalí. Preto neváhajte a navštívte včas zubného lekára, ktorý vám odporučí liečbu. Tá závisí od stupňa závažnosti, v počiatočných štádiách postačuje práve zvýšená hygiena a vyplachovanie ústnej dutiny špeciálnou ústnou vodou, ktorá má antibakteriálne účinky. Najčastejšie prejavy vzniku zapalu dasien sú začervenanie, citlivosť zubov, opuch, neskôr môže dôjsť ku krvácaniu ďasien pri čistení zubov. Premnožené baktérie v ústach spôsobujú aj nepríjemný dych. Neliečený zapal dasien môže mať nepríjemné následky. Ak pacient podcení príznaky a nepodstúpi liečbu, môže dôjsť k parodontitíde a k strate zubov. Preto je najdôležitejšie prevencia a predchádzanie vzniku ťažkostí.

V odbornom magazíne https://dovodnausmev.sk nájdete množstvo rád, ako sa starať o svoje zuby a ako predchádzať problémom v ústnej dutine.